FENEKEZS horgszat
2006.07.19. 11:24
...
Fenekez horgszat
Olyan bks halaknak knlhatjuk fel gy a csalit, melyek az iszapot trva szedegetik fel a tpllkot, de a ragadozk kztt is tbb olyan faj van, amely tbbnyire a vzfenk kzelben keresi a tpllkot.

A fenekez kszsg igen egyszer, fontos alkatrsze a sly, amely sokfle alak, fajtj, nagysg lehet. Szerelhetjk egy, kett vagy hrom horoggal, br a tbbhorgos szerelknek megvan a maga htrnya (elakadsveszly). rdemes a fenekez szerelket mr otthon sszelltani, kln-kln szerelktart ltrn szlltani, gy egyszerbb hozzfogni a horgszathoz.
A sly (mely lehet lom, etetkosr, tirolifa) lehet cssz vagy fix. Amennyiben csszra szereljk, szksg van tkz kzbeiktatsra. Mdszertl fggen kapsjelzt hasznlunk a fenekez horgszatnl, melyet zsinrra rgztnk a bedobs utn. Rablhalazskor clszer a kapsjelzt mlyebbre engedni, biztostva ezzel a megfelel idej nyeletst.

Specilis fenekez mdszerek a feederezs s a bojlizs. Feeder- vagy pickerbotos horgszat alkalmval az rzkeny spicc kzvetti a kapst. Rendkvl kifinomult mdszer, kora tavasszal pldul szinte csak ezzel van eslynk a sikerre.
Beszljnk kicsit az etetkosarakrl
Egy ilyen cikk 20 vvel ezeltt meg sem rdhatott volna. Vagy ha mgis, ht igen rvidre sikeredik, hiszen akkoriban nem tl sokfle netetvel tallkozhattunk a horgszboltok polcain. Ma mr azonban – ksznheten elssorban a feederbotos horgszatnak – egy kezd csak kapkodhatja a fejt a szmtalan vltozat kztt. Taln nem lesz haszontalan, ha beszlgetnk kicsit az etetkosarakrl…
Az etetkosr a fenekez vgszerelk egyik lehetsges – s fontos – eleme. Etetanyagot, lcsalit juttathatunk vele horgunk kzvetlen kzelbe. Ezt az egyszernek tn feladatot sokflekpp meg lehet oldani, ennek megfelelen a ma kaphat – vagy pp hzilagos kivitelezsben kszl – etetkosarak is igen sokflk. Az, hogy ppen melyiket fzzk a zsinrra, vagy akasztjuk a kapocsra, tbb krlmnytl fgg. A dobstvolsg, az ramlsi viszonyok, a bejuttatni kvnt anyag tulajdonsgai, de egyb tnyezk is befolysolhatjk dntsnket. Nem rdngssg persze ez sem, senki nem kapott mg ezrt a tudomnyrt egyetemi katedrt. Nhny egyszer dologra odafigyelve biztos nem nylunk nagyon mell.
 |
Vlasztk, az van |
Az etetkosr etetanyaggal vagy lanyaggal egytt mrhet ssztmege fontos tnyez. Ez a tmeg nem lehet nagyobb annl, mint amit botunkkal annak krosodsa nlkl el tudunk dobni. Br ez nyilvn botonknt eltr, mgis, ha valamilyen szablyt akarunk fellltani, akkor a dobstvolsg szempontjbl optimlis tmeg tapasztalataim szerint valahol a bot megadott dobslynak 2/3-a, 3/4-e krnykn van. Ennek persze csak akkor van jelentsge, ha valban messzire kell dobnunk.
 |
A megfelel tmeg megvlasztsa botunk vdelmben s az optimlis dobstvolsg szempontjbl is fontos |
Feederbotok esetben figyelemmel kell lennnk arra, hogy milyen rzkenysg spiccet tettnk r. Br a bot dobskor mutatott karakterisztikjban a spicctagnak ltalban nincs meghatroz szerepe, mgsem szerencss a legrzkenyebb spiccel dobni a lehetsges legnagyobb tmeg vgszerelket. Nem biztos, hogy krt tesznk vele (botja vlogatja), de az rdg nem alszik. Clszer a nagyobb tmeghez, tvoli dobsokhoz ersebb spiccet vlasztani. Az sem j, ha a megtlttt kosr tl knny. Nyilvn ezzel nem veszlyeztetjk majd botunk psgt, viszont dobsaink hossza drasztikusan cskkenhet egy, a bot dobslyhoz mrten kis tmeg szerelkkel. De megismtlem: sokszor nem szksges messzire dobnunk.
 |
Ne a leglgyabbal akarjunk a legmesszebb dobni |
A kosr res tmege is fontos szempont, hiszen az etetanyag kiolddsa utn is helyben kell tartania a vgszerelket. Mg llvzen is kialakulhatnak olyan als ramlsok, melyek – viszonylag – nagyobb tmeg kosarat kvnnak meg. llvzre azrt ltalban 30-40 grammos kosrnl nagyobb nem kell (hacsak nem horgszunk extrm nagy tvolsgra), mg folyvzen nha a 100 gramm sem tlzs. Itt jegyzem meg, hogy a kosarakon lthat szm sokszor a rajtuk lv lom tmegt mutatja, nem pedig az netet ssztmegt, gy a kosarak tnylegesen nhny grammal nehezebbek lehetnek a feltntetett rtknl. Ennek persze nincs tlzottan nagy jelentsge. Vegyk figyelembe, hogy a dobstvolsg nvekedsvel a kint lv hossz zsinrszakaszt is meg kell tartania a kosrnak, mg resen is, ezrt nagy tvolsgra horgszva e miatt is clszer nagyobb tmeg netett felrakni, mint kzelre.
 |
llvzen a legtbbszr ennyi elg |
A kosr formja is meghatroz lehet. ll- vagy csak enyhn raml vzen remekl bevlnak a hengeres vagy csepp formj netetk, folyvzen azonban inkbb olyan tpust clszer vlasztani, mely laposabb, kialaktsa rvn az ramlsnak kisebb felletet „mutat”. Ers ramlsban az llvzen bevlt formk knnyebben elmozdulnak a helykrl. Az res kosr stabilitst lehet nvelni nhny ms mdon is, de errl majd ksbb.
Emltst rdemel mg a kosr „nyitottsga”. Ezt a fogalmat csak nehezen tudom szavakkal krlrni, de teszek r egy ksrletet. Az etetanyag vzbe rve „olddni” kezd, ktanyagai fellazulnak, gy fejti ki az ltalunk kvnt csalogat hatst. Ez a folyamat annl gyorsabban megy vgbe, minl nagyobb felleten rintkezik a vzzel. Csupn a plda kedvrt: ha adott mennyisg etetanyagot egy manyag csbe helyezve teszek a vzbe, abban lnyegesen lassabban bomlik majd, mintha ugyanazt a mennyisget egy gombc formjban dobom be, hiszen az els esetben csak a cs kt vgn rintkezik a kaja a vzzel, mg a gombc esetben annak majdnem teljes felletn. Taln gy mr rthet, mire is gondolok: a kosr formjnak megvlasztsval bizonyos mrtkben befolysolhat ugyanazon etetanyag kiolddsnak sebessge.
 |
Az egyik legnpszerbb tpus |
Ha a fenti pldban emltett manyag csvet egy fmhlbl kszlt csvel helyettestem (ilyen kosarakat sokan hasznlunk), az eredmny nyilvn gyorsabb „oldds” lesz, br a gombc sztmllsnak sebessgt gy sem fogja elrni. Ez teht mg mindig zrtabb forma. s mg valami. A boltokban kaphat etetanyagok ltalban kisebb-nagyobb mennyisgben tartalmaznak felszll rszeket. Ezek a vzbe kerlt etetanyag bomlst is segtik, szinte sztrobbantjk azt, apr „krtereket” hagyva maguk utn az anyagban. Knnyen belthat, hogy pldul egy elbb emltett csszer kialakts kosrnl ezek hatsa kevsb rvnyeslhet, mint egy jval nyitottabb method kosrnl. (Az angolok methodnak neveznek minden olyan kosarat, amelyre az etetanyagot rgyrjk s nem bele.)
Az netetk sokflesgben valamilyen csoportosts segtsgvel vghatunk rendet. Rendszerbe szedhetjk az etetkosarakat anyaguk, funkcijuk (pl. etetanyaghoz vagy csontihoz hasznljuk), formjuk, vagy valamilyen specilis tulajdonsguk (pl. gumis vagy nem) szerint. n mgis inkbb a zsinrra val rgzts mdja szerint osztottam ket csoportokba. Majd megltjuk, mi sl ki belle…
Cssz kosrnak nevezem azokat a tpusokat, melyeket oly mdon tehetnk fel a szerelkre, hogy a zsinrt a hossztengelykn vgigfut lyukon keresztlfzzk. Egypontos rgztsek azok a tpusok, melyeket egy zsinrvezet szem vagy forgkapocs segtsgvel tehetnk a zsinrra, vagy a zsinron cssz, esetleg arra rgztett gubancgtl, karabineres forg kapcsba. A fix kosarak „csaldja” a harmadik, ezeken kt csatlakozsi pont van, melybl az egyikbe a fzsinrt, a msikba pedig a horogelkt kthetjk. Ez utbbi esetben a kosr termszetesen csak rgztetten, mg az elz kt tpus esetn csszra is szerelhet.
Cssz kosarak
Ezeket teht mindig kzvetlenl a zsinrra, esetleg a fzsinr s a horogelke kz iktatott ergumira fzzk fel, a hossztengelykn vgigfut furaton keresztl. Szerelhetjk ket csszra, fixre (kzvetlenl a kosr fl kttt tkzvel), vagy hosszabb-rvidebb tvolsgon megtkztetve. Egyes tpusaikat gubancgtl csvel is sszeptik. Ha a horogelkt s a fzsinrt forgkapoccsal ktjk ssze, clszer az etetkosr al gumigyngyt fzni, vdend a csomt a nekitkz kosrtl.
 |
Minden etetkosarak se… |
E csoportba tartozik az az netet, mely nekem minden etetkosarak st jelenti. Trtneti szempontbl ez nyilvn nem igaz, de szmomra ezzel kezddtt minden. Tengelye lom, rajta pedig a sr spirlban feltekert drt. Gyerekkoromban hossz rkat tltttnk Gbor bartomk erzsbeti konyhjban, s ezeket az lomtengelyeket ntttk szorgalmasan. Ma mr nem hasznlom, de ereklyeknt rzk nhny darabot bellk. Amikor a ldban rjuk tved a tekintetem, mindig mosolygok.
A spirlkosarakat gyrtjk lombl kszlt, vagy lmozott tengellyel s lmozs nlkl is. Jellemzen llvzen hasznljk ket, az lmozatlan vltozatok csak kzeli horgszatra alkalmasak. Komoly htrnyuk, hogy kisebb-nagyobb mrtkben csavarjk a zsinrt a szerelk kitekerse sorn. Igen szles mrettartomnyban kszlnek, br a kereskedelemben kaphat legnagyobb darabok sajt tmege a 70-80 grammot nemigen haladja meg, de nagyobbra rendszerint nincs is szksg. Kzepesen nyitottnak mondanm ket, ezt a spirlozs srsge befolysolhatja.
 |
Az utdok |
A spirlos kosarak utdai voltak a horgszboltokban s az n szerelkeimen is azok, melyeknl a drtok a hossztengellyel prhuzamosan helyezkednek el. Ezek mr kikszbltk a spirl zsinrcsavar hatst s ma is az egyik legegyszerbb s leghasznosabb tpusok. Az lmozs a tengelyrl a kosr kt vgbe kerlt, a drtokat az lmozs tartja ssze. Tmegk ltalban – mrettl s az lmozs mrtktl fggen – 15 s 70 gramm kztti. A nagyobbak teletmve igen komoly „jtkert” kpviselnek, a 150 grammot elr dobsly bot a minimlis kvetelmny. Ezek a kosarak igen nyitottak, leginkbb ll- vagy kevss raml vzen hasznlatosak.
Leggyakrabban ezeket ptik ssze hosszabb-rvidebb merev gubancgtl csvel. Az gy kikpzett kosarak remekl hasznlhatk tvoli dobsokhoz, feltve, hogy a horogelke nem hosszabb, mint a kosr s a gubancgtl egytt. Ekkor ugyanis az elke hajlamos a gubancgtl fltt a fzsinrra csavarodni. E kellemetlen jelensg kis munkval megszntethet, csupn lomhuzalra s minimlis kzgyessgre van szksg. Mivel n is meg tudom csinlni, ezrt ez utbbi hozzval tulajdonkpp nem is szksges… Az lomhuzalt a kosr hosszban elhelyezked drtjaira tekerjk, az albbi kpen bemutatott mdon. Ezzel egy aszimmetrikusan lmozott kosarat kapunk, mely mindig az lmozott oldalval fog a fenken fekdni. Ha horgot a plusz lmozssal szemben finoman beledolgozzuk a rgyrt anyag felletbe, akkor az elke dobskor soha nem fog gubancoldni s a horog mindig a kosr kzvetlen kzelben marad. Akr a gubancgtl is elhagyhat.
 |
Egyszeren elkszthet |
A fenti kt cssz tpuson tl az utbbi idkben egyre tbb j forma jelenik meg a boltokban. A bojlisok is kezdik jra felfedezni az etetkosr jelentsgt, kifejezetten ilyen clra is ksztenek rendkvl nyitott kivitel etetkosarakat. Meglepetssel lttam, hogy csontikosr (lyukakkal elltott zrt manyag tartly) is kaphat cssz kivitelben. A feederezk szmra is fejlesztettek tbbfle rdekes kialakts cssz kosarat. Ezek kzl csupn kettt mutatnk meg, ezeket ugyanis hasznltam mr. Az egyik egy gyrilag aszimmetrikusan slyozott kosr, mely barkcsols nlkl tudja azt, amit az elzekben bemutattam. A msik kosr – mely Sanya bartom tletessgt dicsri – rdekessge a rvid, szokatlanul hajltott gubancgtl, mely egyedi kialaktsnl fogva kszbli ki dobskor az elke gubancoldst. Mindkt kosr kifejezetten nyitott, az etetanyag gyorsan „tvozik” rluk.
 |
In-line Carp |
 |
Gubancgtls Sanyamester mdra |
Egypontos rgzts kosarak
Ezek a kosarak egy ponton keresztl fzhetk fel kzvetlenl a zsinrra, illetve a zsinron cssz, esetleg arra rgztett gubancgtl, forg vagy egyb adapter kapcsba. Egyes szerelsi mdoknl a kosarat egy hurokkal rgztik a fzsinrra vagy elkre.
 |
Zsinrra rgztskhz sokfle segdeszkz felhasznlhat |
 |
Mindig a gubancgtl hosszabbik ’fele’ nz a horog fel |
Igen gyakran hasznlatos tpus a „rakta”. Egyszer, olcs s rendkvl hasznos. Igen nyitott kosr, az etetanyag hamar kiolddik belle. A bojlisoktl ellesett „helikopter” szerelsi mddal kzepes vagy nagyobb tmeg darabjai komoly tvolsgokra dobhatk. Vgkosrknt is szerelhet, de a zsinron csszva, vagy gubancgtlra tve is hasznlhat. 15 s 60 gramm kztti tmegekkel tallkoztam eddig, de elvileg nehezebb is minden tovbbi nlkl kszthet belle. A csepp forma ellenre a nagyobb mretek folyvzen is meglljk a helyket, a kosarat alkot drtok nagyobb „terpesztse” miatt. Stabilitsa tovbb nvelhet a fent mr bemutatott utlagos lmozssal.
 |
Egyszer, olcs, hasznos |
A drthlbl kszlt kosarak nagy npszersgnek rvendenek a feederbotos horgszok krben, magam is gyakran hasznlom ket. Hengeres vagy tglatest formban kszlnek. Kzepesen nyitott kosarak. lmozsuk ltalban aszimmetrikus, de a hengeres formt ksztik olyan kivitelben is, ahol az lmozs a hengeres forma tengelyben helyezkedik el. A boltokban jellemzen 10 s 100 gramm kzttiek kaphatk. Folyvzen inkbb a tglatest alak ajnlhat, ez stabilabban megll a sodrsban, mint a hengeres forma, vagy kisebb tmeg is elegend belle az adott krlmnyek kztt. Igazn hzs vzen azonban a szgletesbl is csak a brutlisabb, 80-100 grammos darabok llnak stabilan. Vagy mg azok sem…
 |
Tgla formj drtkosarak. Folyvzen jobbak, mint a hengeresek |
tletes megolds, amikor raml vzben a kosr stabilitst kt drtnylvnnyal nvelik. Ezekbe „kapaszkodva” az netet szilrdabban ll az lmozs ltal kpzett talpn, azonos ramlsi viszonyok kztt kisebb tmeg kosarat hasznlhatunk.
 |
gyes |
A csonti vzbe juttatsra hasznlatos kosarakat is leginkbb az egypontos rgztsek kztt tallunk. Kt megolds terjedt el e clra. Az egyik egy lyukakkal elltott manyag tartly, melynek fedelt kinyitva megtlthetjk nyvekkel. A dobs sorn nhny ki fog belle potyogni, de sebaj, a java a horog krnykre kerl. A fenkre rve a csontik szp lassan kimsznak a kosrbl. Minl tbb s minl nagyobb lyuk van a tartlyon, annl gyorsabban. Nyilvn ennek van egy hatra, hiszen a lrvk egybknt kipotyognnak belle a dobs eltt, vagy annak sorn.
 |
Csontikosr |
A msik megolds a szivacsos kosr. Nem tudom, hogy kitallja hogyan jtt r erre, de biztos sokig nzte a nyzsg csonikat, mire kipattant a fejbl az isteni szikra. A kosarat a csontisdobozba kell tenni, a nyzsi tetejre, esetleg „elsni” a lrvk kz (legalbb egy-msfl deci csonti ajnlott hozz) s vrni legalbb 10-15 percet. Ez id alatt a csontik bemsznak a szivacsos kosrba s a cucc mr ksz is a dobsra. Clszer legalbb kt ilyen kosarat vinni, amg az egyik a vzben van, a msikat lehet mszatni. A vzbe rve a csontik tlnyom rsze kimszik a kosrbl, br nhny renitens mindig lesz, amelyik benne marad. rkre. Hideg vzben nem ajnlom, mert a nyvek rendkvl lassan tvoznak majd belle. Tl lassan.
 |
A „szivacs”. Hogy ez mirt nem nekem jutott eszembe? |
Persze a csonti bejuttatsra alkalmasak a korbbiakban emltett, etetanyaghoz val kosarak is. Legegyszerbben az etetanyagba keverve, br ez nyilvn csak egy bizonyos mennyisgig lehetsges. Ragasztott csontit minden tovbbi nlkl tehetnk a hengeres vagy tgla formj drtkosrba. Egy msik megolds szerint a drthlbl kpzett kosr aljban egy vkony „dugt” kpeznk ki az etetanyagbl, majd csontival tltjk fel. Nem sznltig, csak addig, hogy a tetejt is lezrhassuk egy jabb vkony etetanyag-dugval. (Megcsinlni egyszerbb, mint lerni…) St: van olyan ismersm, aki a pickerre hasznl kis tmeg (10-15 grammos) hengeres drtkosarat, s abba minden msodik dobsnl fldes sznyogot tlt. Szerinte hatkony, ha gondoljtok, ki lehet prblni…
Fix kosarak
Az netetk fenti kt csoportjval brmilyen feladat megoldhat. Mgis lteznek fixen szerelhet kosarak is. Jogos a krds: mirt? Egyszer reakci lehet az, hogy „csak”, illetve az, hogy „mirt ne?”. Van azonban egy harmadik is, a lehetsges vlasz, mely gy hangzik: gumizs. Az ergumi mibenlte sok kezd szmra ismers lehet. A fzsinr s a horogelke kz kttt ergumi megvja a kisebb szaktszilrdsg, vkony elkezsinrt a nagyobb erhatsoktl (bevgs, a hal megugrsa), fkpp akkor, ha az lnyegesen vkonyabb, mint a fzsinr. A ma kaphat fix kosarak legtbbje az ergumi alkalmazsa helyett knl egy lehetsges alternatvt, hiszen ezeknl a gumi a kosrba kerl beptsre.
 |
Fix kosarak |
Nyilvn ezekhez a kosarakhoz (ha valban szeretnk betlteni cljukat), nem hasznlhatnak ergumit, hiszen azok ilyen rvid hosszban nem nylnak megfelel mrtkben. Az itt alkalmazott gumik sokkal nagyobb nylsak. A drgbb darabokhoz ltalban adnak tartalk gumit, mellyel a kosrba befztt gumi szksg (azaz szakads) esetn ptolhat. Ha nem kaptunk hozz ilyet, ne essnk ktsgbe: a raks botokhoz hasznlt sznes gumik 1,2-2,0 mm-es tmrben remekl hasznlhatk erre a clra. Mivel az ilyen gumi elg drga, ezrt nem javaslom e clbl kln vsrolni. Egy 50 centis darab neknk sok kosrhoz elegend, ha nincs, valamelyik ismersnktl csak be tudunk szerezni ennyit.
 |
A gumi knnyen ptolhat |
gy egy szuszra taln elg is lesz ennyi az etetkosarakrl. Termszetesen szmtalan olyan tpus, egyedi forma ltezhet/ltezik, mely a fentiekben nem kerlt megemltsre, de a lertak a szksges tjkozdst taln megknnytik. Mentsgemre szolgljon, hogy az rs elksztse sorn csupn sajt cuccomban turkltam a bemutatand darabok utn. Ha valaki csupn egy helyre jr rendszeresen horgszni, felesleges ennyit sszegyjteni. Egy-kt tpus egy-kt mrete bven elegend lesz, csak ki kell tudni vlasztani…
 |
J vadszatot! |
|